Drhc., Prof, Ing Dušan Malindžák, CSc
Drhc., Prof ,Ing Dušan Malindžák CSc, zakladateľ študijného odboru priemyselná logistika a garant vedného odboru doktorandského štúdia, habilitačného a profesorského konania na Ústave logistiky FBERG TU Košice. Má bohatú dlhoročnú prax v tomto odbore, v poradenskej a projektovej činnosti v oblasti logistiky pre podniky na Slovensku/viac ako 100 realizovaných projektov v oblasti výroby, údržby, obchodu, distribúcie, vzdelávania. Odborné zameranie je najmä na teóriu logistiky, logistiku výroby, strategickú logistiku a projektovanie logistických systémov. Lektor je riaditeľ Slovenského centra logistiky a logistický auditor.
Ďalší autori
Ing. Miroslav Pavel
Český skúsený lektor Ing. Miroslav Pavel je leadrom firemného vzdelávania v oblasti kancelárskych programov. Vyštudoval inžiniersku informatiku na VŠB-TU Ostrava. Microsoft Excel školil v mnohých českých, slovenských, aj medzinárodných firmách. Excel ho baví a rád tvorí rôzne aplikácie pre potreby firiem (efektívna práca v Exceli, automatizácie činností, štíhla administratíva ...), aj pre potreby svoje (napr. pri tvorbe a riadení mestských šifrovacích hier).
ANNA ROSE
Architektka a urbanistka s osobitnými odbornými znalosťami v oblasti poradenstva pri zmiešaných územných plánoch a projektoch verejnej sféry. Študovala v Nemecku a Veľkej Británii. Do spoločnosti Space Syntax nastúpila v roku 2002 a v roku 2007 sa stala partnerkou a riaditeľkou predstavenstva.
Popri práci vo Veľkej Británii vedie Anna designové a konzultačné aktivity spoločnosti v USA a kontinentálnej Európe. Pravidelne hovorí na priemyselných a akademických podujatiach po celom svete a je čestnou senior vedeckou pracovníčkou na University College London. Anna je členkou UK Academy of Urbanism and Cabe’s Panel of Built Environment Experts, ktorá poskytuje poradenstvo v oblasti navrhovania významných projektov rozvoja a infraštruktúry verejnej sféry v celej Veľkej Británii.
V súčasnosti tiež pracuje na výskumnom projekte EÚ Horizont 2020 so 6 partnerskými mestami EÚ na vývoji procesu vytvárania komplexných plánov udržateľnej mestskej mobility (SUMP Plus). Jej odbornosť sa zameriava na optimalizáciu priestorového prepojenia z hľadiska pochôdznosti, výhod, bezpečnosti a pohodlia, ako aj udržateľnosti miest vo všeobecnosti.
Príspevok: “Podoba nízkohlíkového mesta”
Space Syntax vytvoril jedinečný vedecký a ľudský analytický prístup k posudzovaniu mestskej prepravy, plánov a dizajnov, identifikáciou základných prepojení medzi územným členením miest a ich sociálnymi, ekonomickými a environmentálnymi ukazovateľmi a využitím verejne prístupných údajov. Územné členenie vplýva na to, ako mestá fungujú – na ich vzorce pohybu, zápchy, využitie pozemkov, vzorce kriminality, zdravotné následky, emisie CO2 či vzorce hodnoty pozemkov. Space Syntax vyvíja svoje aktivity po celom svete a kombinuje pri tom globálne skúsenosti s navrhovaním riešení s pokročilými digitálnymi technológiami, ktoré predpovedajú sociálne, ekonomické a environmentálne dopady rozvoja, aby pomohli mestám prosperovať a stať sa trvalo udržateľnými.
BARBORA MARKECHOVÁ
Pôsobí v pražskej pobočke medzinárodného ateliéru Bogle Architects na pozícii Director a spoluvedie 30–členným tím kreatívnych architektov a dizajnérov. Vyštudovala Fakultu Architektúry a Urbanizmu na STU v Bratislave. Počas štúdia absolvovala pobyt na École d’Architecture vo francúzskom Lyone a na School of Architecture KTH v Stockholme. Jej kariéra odštartovala v Paríži projektom dnes už realizovanej rezidencie Salt Lake v lyžiarskom stredisku Les Arcs 1600 vo Francúzsku. Po presune do Londýna pracovala vo svetoznámom ateliéri Foster + Partners na projektoch do Indie, vrátane Mumbai Tower, vtedy najvyššej veže na svete. Od roku 2009 pôsobí v ateliéri Bogle Architects. Medzi najvýznamnejšie realizácie z posledného obdobia patria výskumné centrum ELI Beamlines s prestížnym ocenením MIPIM Awards, Šárecký Dvůr ocenený v rámci HOF Awards 2019 ako najlepší rezidenčný projekt CEE a na Slovensku napríklad butikový administratívny objekt UNIQ Staromestská s dvoma oceneniami zo Stavby Roku či rezidenčný projekt UNIQ Majakovského. Do jej portfólia patria aj projekty v Casablance, v Moskve, v Rakúsku či v Chorvátsku. Barbora taktiež prednáša v rámci architektonického bloku centra European Centre for Career Education.
Príspevok: Minúť menej, získať viac
Architektúra má neskutočne pozitívny dopad na naše životy, naše životné prostredie a našu planétu. No stavebníctvo a stavebný priemysel sú však zodpovedné až za 40% globálne vyprodukovaných emisií CO2. Trvalo udržateľný dizajn už nie je len niečo, čo by bolo „dobré mať“. Je to každodennou povinnosťou nás všetkých. Trvalo udržateľné riešenia nemusia byť komplikované ani drahé. Barbora predstaví medzinárodné a miestne projekty ateliéru Bogle Architects, ktoré majú rôzne funkcie a rozsah. No všetky majú spoločný prístup k dizajnu - kombinujú jednoduché riešenia a nazeranie na problémy z iného uhľa pohľadu.
doc. RNDr. Ing. Hana Scholleová, Ph.D.
Hana Scholleová po absolvovaní Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Karlovej absolvovala na Fakulte podnikohospodárskej VŠE v Prahe bakalárske, magisterské aj doktorandské štúdium v odbore Podniková ekonomika a manažment. Od roku 1996 pôsobí ako odborná asistentka, neskôr docentka na katedre podnikovej ekonomiky VŠE a vyučuje predmety súvisiace najmä s podnikovými financiami. Zároveň dlhodobo spolupracuje s podnikovou praxou a pôsobí v oblasti poradenstva pre podnikovú sféru. Je autorkou a spoluautorkou mnohých článkov a kníh s problematikou investícií do reálnych aktív, projektov rýchleho rozvoja a stanovovanie ich hodnoty.
Karol Kratochvíl
Technológ a konateľ ASIO-SK, SlovenskoPríspevok: Recyklácia šedých vôd v budovách. Po ukončení štúdií na STU v Bratislave odbor „Technológia vody“, sa zamestnal v spoločnosti ASIO-SK s.r.o. Obchodná spoločnosť, ktorú pomáhal zakladať a budovať, sa postupne transformovala na inžiniersko-dodávateľskú spoločnosť s širokým portfóliom na poli vodného hospodárstva. V spoločnosti zastáva post technológa a tiež konateľa. Okrem iného je členom AČE SR (asociácia čistiarenských expertov SR) a spoluautorom dvoch patentových technológií v oblasti čistenia odpadových vôd. Za dlhé roky praxe v obore technológie vody bol autorom alebo spoluautorom cca 20 vedeckých článkov, ktoré boli prezentované na rôznych vodohospodárskych konferenciách.
Príspevok: Recyklácia šedých vôd v budovách
V prednáške budú predstavené najmodernejšie recyklačné technológie na opätovné využitie šedých vôd v budovách. Ukážeme si ich možnosti a potenciál použitia ako aj ich slabé stránky resp. problematické body. Na záver bude predstavený zjednodušený vzorový výpočet vybranej recyklačnej technológie pre bytový komplex.
JUDr. Helena Spišiaková
JUDr. Helena Spišiaková je absolventkou Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde v roku 1984 vykonala aj rigoróznu skúšku. V roku 1983 nastúpila ako referent na odbore výstavby a územného plánovania vtedajšieho Mestského národného výboru v Nitre. V rokoch 1991 až 2001 absolvovala viaceré vzdelávacie podujatia v zahraničí (Nemecko, Veľká Británia, Dánsko, USA, Holandsko), ktoré boli zamerané na samosprávu a získala certifikáty od rôznych inštitúcií (napr. Nadácia vzdelávania samosprávy SR v Bratislave, Local Self Government Assistace Center v Bratislave, International City/County Management Association Washington, The United States Agency for International Development, Schweizerischer Städteverband, Mundi Unternehmen Beratung). Bola odborným garantom a autorom učebných textov viacerých vzdelávacích projektov akreditovaných Ministerstvom školstva, vedy a výskumu SR (Základné legislatívne princípy fungovania miestnej samosprávy a jej orgánov, Základy správneho konania v podmienkach samosprávy, Prejednávanie priestupkov a iných správnych deliktov v podmienkach miestnej samosprávy).