Ing. Jarmila Belešová

Absolventka VŠE , fakulty riadenia a postgraduálneho štúdia pracovné právo a sociálne zabezpečenie. Celý život pracuje v oblasti pracovného práva a odmeňovania. 17 rokov pôsobila na Univerzite Komenského, prírodovedeckej fakulte ako personalista a vedúca personálneho útvaru. 20 rokov pôsobila na MŠVVaŠ SR na personálnom odbore z toho cca 15 rokov ako jeho riaditeľka. Podieľala sa na príprave právnych predpisov najmä z oblasti odmeňovania zamestnancov rezortu a súvisiacich predpisov. Je autorkou viacerých odborných článkov v uvedenej oblasti a odpovedí na otázky v právnych poradniach niekoľkých vydavateľstiev. Je dlhoročnou lektorkou v oblasti pracovného práva a odmeňovania zamestnancov regionálneho školstva. V súčasnosti pracuje ako riaditeľka osobného úradu Štátnej školskej inšpekcie.

Ďalší autori

JUDr. Dušan Ružič, Ph.D.

Dušan Ružič je skúsený advokát s dlhoročnou právnou praxou, špecializujúci sa okrem všeobecného zmluvného práva aj na právo nehnuteľností vrátane súvisiacich práv záložných, právo obchodné, pracovné či právo stavebné. Prednáša na univerzitách v ČR a SR, napr. na Európskom polytechnickom inštitúte, s.r.o., aktívne sa venuje lektorskej a autorskej činnosti. V neposlednom rade pôsobí aj ako rozhodca Rozhodcovského súdu pri Hospodárskej komore Českej republiky a Agrárnej komore Českej republiky.

DORIS OESTERREICHER

Jej výskum sa sústredí na klimaticky adaptívnu a udržateľnú architektúru a urbanizmus, so zameraním na energie a zdroje. Je taktiež partnerom Treberspurg & Partner Architekten, architektonickej firmy, ktorá sa špecializuje na udržateľný dizajn. Deväť rokov pracovala v aplikovanom výskume Rakúskeho technologickom inštitúte (AIT) a bola vedúcou pre udržateľné budovy a mestá energetického oddelenia AIT. Pred tým viac ako osem rokov pracovala ako architektka v Spojenom kráľovstve a USA. Postgraduálne štúdium architektúry ukončila na Viedenskej technickej univerzite a má diplom aj z pokročilých environmentálnych a energetických štúdií z Univerzity východného Londýna.   Príspevok: Urbanistické plánovanie zo systémového pohľadu: vplyv pasívnych a aktívnych urbanistických opatrení na energetickú efektivitu a efektivitu zdrojov Keď sa pozrieme na mesto zo systémového hľadiska, môžeme tvoriť synergie prekračujúce hranice menších jednotiek. Sústredenie sa na budovu samotnú umožňuje detailné posúdenie až na úroveň inžinierstva riadenia, no perspektíva okresu a mesta umožňuje zväčšenie optimalizačného potenciálu prepojením budov a energetických systémov. Riešenie pasívnych dizajnových opatrení súvisiacich s minimalizáciou požiadaviek na kúrenie a chladenie a maximalizáciou prirodzeného svetla a vetrania by malo byť zohľadnené už pri územnom plánovaní. V tomto kontexte rozoberáme aspekty mestskej morfológie, hustoty, typológie budov a zmesi funkcií, ako aj mestskej mikroklímy. Taktiež je dôležitá integrácia inovatívnych technológií a efektívna distribúcia, skladovanie a dodávka energií v mestských priestoroch. Cieľom je zdôrazniť, ktoré faktory na úrovni okresov a územného plánovania prispievajú k zvýšenej energetickej efektivite a efektivite zdrojov a následne k transformácii miest smerom k uhlíkovo neutrálnym jednotkám.

Mgr. Zora Puškáčová

Zora Puškáčová je absolventkou Právnickej fakulty UK v Bratislave. Počas celej svojej profesionálnej kariéry sa špecializuje na pracovné právo, HR management a praktickú personalistiku. Skúsenosti nadobudla v poprednej advokátskej kancelárií poskytujúcej pracovno-právne poradenstvo. V súčasnosti pracuje ako odborný personalista pre pracovnoprávne záležitosti. Na konte má aj bohatú prednáškovú / lektorskú činnosť a pravidelne publikuje odborné články.

Mgr. Martina Chmelová

Lektorka, metodička vzdelávacích programov, koučka, poradkyňa, terapeutka v spoločnosti Alfa Human Service. Lektorka externe spolupracuje s časopismi Integrácia a inklúzia v školskej praxi a Poradca riaditeľky MŠ.

Ing. Mária Boťanská

Mária Boťanská je akreditovaná lektorka, členka ALKP a certifikovaná inštruktorka Mindfulness MBSR. Dlhé roky sa venovala spotrebiteľskému prieskumu trhu, pracovala na manažérskych pozíciách a jej klientami boli veľké nadnárodné spoločnosti. Neskôr prišli aj prieskumy v oblasti ľudských zdrojov. Všetky tieto informácie jej dali nadhľad, aby sa pozerala na životy a potreby ľudí ich očami. Niekoľko rokov sa venuje osobnostnému rozvoju a rozvoju zamestnancov. Za ten čas prešla rôznymi školeniami a tréningami, prečítala stovky kníh. Najdôležitejšie je, že to, čo učí, aj žije.

JUDr. Jakub Kováčik

JUDr. Jakub Kováčik, je niekoľko rokov právnikom v advokátskej kancelárii CLS Čavojský & Partners, s.r.o., pričom vo svojej právnej praxi sa venuje oblasti obchodného práva, pracovného práva a procesného zastupovania. Okrem iného sa intenzívne zameriava aj na oblasť problematiky compliance, ochrany pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti (AML) a oblasť anti-bribery (protikorupčný systém) a ich prípadné zavedenie v spoločnostiach. Okrem iného mu je udelený certifikát Manažér informačnej bezpečnosti a Audítor informačnej bezpečnosti.