BARBORA MARKECHOVÁ

Pôsobí v pražskej pobočke medzinárodného ateliéru Bogle Architects na pozícii Director a spoluvedie 30–členným tím kreatívnych architektov a dizajnérov.  Vyštudovala Fakultu Architektúry a Urbanizmu na STU v Bratislave. Počas štúdia absolvovala pobyt na École d’Architecture vo francúzskom Lyone a na School of Architecture KTH v Stockholme.  Jej kariéra odštartovala v Paríži projektom dnes už realizovanej rezidencie Salt Lake v lyžiarskom stredisku Les Arcs 1600 vo Francúzsku. Po presune do Londýna pracovala vo svetoznámom ateliéri Foster + Partners na projektoch do Indie, vrátane Mumbai Tower, vtedy najvyššej veže na svete.  Od roku 2009 pôsobí v ateliéri Bogle Architects. Medzi najvýznamnejšie realizácie z posledného obdobia patria výskumné centrum ELI Beamlines s prestížnym ocenením MIPIM Awards, Šárecký Dvůr ocenený v rámci HOF Awards 2019 ako najlepší rezidenčný projekt CEE a na Slovensku napríklad butikový administratívny objekt UNIQ Staromestská s dvoma oceneniami zo Stavby Roku či rezidenčný projekt UNIQ Majakovského. Do jej portfólia patria aj projekty v Casablance, v Moskve, v Rakúsku či v Chorvátsku. Barbora taktiež prednáša v rámci architektonického bloku centra European Centre for Career Education. 

Príspevok: Minúť menej, získať viac
Architektúra má neskutočne pozitívny dopad na naše životy, naše životné prostredie a našu planétu. No stavebníctvo a stavebný priemysel sú však zodpovedné až za 40% globálne vyprodukovaných emisií CO2. Trvalo udržateľný dizajn už nie je len niečo, čo by bolo „dobré mať“. Je to každodennou povinnosťou nás všetkých. Trvalo udržateľné riešenia nemusia byť komplikované ani drahé. Barbora predstaví medzinárodné a miestne projekty ateliéru Bogle Architects, ktoré majú rôzne funkcie a rozsah. No všetky majú spoločný prístup k dizajnu – kombinujú jednoduché riešenia a nazeranie na problémy z iného uhľa pohľadu.

Ďalší autori

Mgr. Petra Fridrichová, PhD.

Je riaditeľkou odboru podpory formálneho vzdelávania v národnom inštitúte vzdelávania a mládeže (NIVAM).

Ing. Peter Bažík, PhD.

Vedúci oddelenia BIM H+I / Head of BIM H+I department / Abteilungsleiter BIM H+I, STRABAG. Absolvoval štúdium na Stavebnej fakulte STU v Bratislave, kde získal inžiniersky a doktorandský titul na katedre technológií stavieb pod vedením prof. Jozefa Gašparíka. Od roku 2015 začal pracovať pre spoločnosti STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o. V roku 2017 pôsobil 6 mesiacov v rámci rakúskeho sídla spoločnosti, kde sa vzdelával v oblastivývoja a aplikácie BIM-u. Momentálne pôsobí ako vedúci BIM oddelenia pre oblasť pozemných stavieb. Venuje sa vedeniu tímu, vývoju a aplikácii BIM-u v rámci konkrétnych zákaziek firmy. Príspevok: Inovatívne zelené a digitálne technológie Predstavenie prístupu koncernu STRABAG k inováciám a digitalizácii v stavebníctve. Budú predstavené niektoré zo zaujímavých vývojových technológií, ktorým sa STRABAG venuje a aplikuje v praxi. Konkrétne bude spomenutý interný mapový a GIS systém STRABAG.Maps, inovatívny high-tech asfalt ClAir®, výskumný projekt modulárnych machových stien absorbujúcich jemné prachové častice MoosText. V rámci prednášky bude zmienené využitie digitálnych technológií, konkrétne nástrojov BIMu pri výstavbe jedného z mediálne známejších projektov na Slovensku. Ide o výstavbu výrobnej haly pre spoločnosť Medline, ktorá sa realizuje pri Partizánskom. Spoločnosť sa venuje výrobe chirurgických setov. Projekt je z technického a projekčného pohľadu taktiež zaujímavý požiadavkou na „čisté priestory“.

Petr Karkovský

Petr Karkovský je poradca a audítor logistiky (člen Komory logistických audítorov ČR) so zameraním na oblasti internej logistiky, riadenia zásob a plánovanie výroby. Má za sebou dlhodobé pôsobenie v potravinárskej oblasti, a to tak v strednom, ako aj vrcholovom manažmente. Pôsobením v nadnárodnej potravinárskej spoločnosti  získal i rad praktických skúseností z oblasti projektového riadenia a z oblasti Balance Scorecard. V súčasnosti sa zameriava i na oblasť interim managementu.

Marian Čerňanský

Marian Čerňanský je senior manažér na oddelení účtovného outsourcingu v spoločnosti TPA Slovakia, ktorá patrí medzi popredné spoločnosti v oblasti daňového poradenstva, auditu, účtovných služieb, mzdového účtovníctva a podnikového poradenstva. Marian pôsobí v spoločnosti už od roku 2009 a jeho znalosti poradcu zahŕňajú aj know-how v oblasti obchodu, energetiky, služieb, nehnuteľností, hotelierstva, turizmu a poisťovníctva. Zároveň je členom Slovenskej komory daňových poradcov.

Ing. Jozef Mikula, PhD.

Jozef Mikula je dlhoročný pracovník v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Na Národnom inšpektoráte práce pracoval vo funkcii hlavného radcu a inšpektora práce viac ako 13 rokov, je lektorom BOZP a pre oblasť novej legislatívy EU (Brigita Melin PPA-Švédsko, Twinning project), ABT. Štyri roky prednášal BOZP na Fakulte BERG TU Košice, kde bol členom skúšobnej komisie pre štátne skúšky, ako aj členom skúšobnej komisie pre vykonávanie skúšok doktorandov.

Karel Kupka

Karel Kupka je majiteľom grafického štúdia a spolumajiteľom vydavateľstva, disponuje dlhoročnými skúsenosťami v odbore, spolupracuje s viacerými vydavateľstvami, firmami, vysokými školami a ďalšími organizáciami na príprave a tvorbe publikácií a iných tlačových materiálov. Zabezpečuje poradenskú činnosť, je členom Unie grafického designu.