Podnikateľský pesimizmus je preč. Dôvera odvetví v ekonomiku dosiahla trojročné maximum
5. 5. 2021
Uvoľňovanie ekonomických opatrení a otváranie prevádzok počas apríla 2021 výrazne zvýšilo dôveru vo všetkých sledovaných odvetviach. Hodnoty indikátorov dôvery v jednotlivých odvetviach výrazne rástli v porovnaní s marcom 2021 aj medziročne. Index ekonomického sentimentu dokonca dosiahol najvyššiu hodnotu od marca 2018. Index spotrebiteľskej dôvery trend optimistického vnímania ekonomiky taktiež potvrdzuje a približuje sa hodnotám spred pandémie.
Sezónne upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) v apríli 2021 vzrástol o 18,7 bodu na hodnotu 104,3. Dosiahol tak najvyššiu hodnotu od marca 2018, čím prekonal aj svoju úroveň bezprostredne pred začiatkom pandémie a nachádza sa mierne nad úrovňou dlhodobého priemeru (o 1,8 bodu).
IES je kompozitným indikátorom, ktorý odzrkadľuje názory respondentov z piatich sektorov ekonomiky na súčasný a očakávaný ekonomický vývoj. Vypočítava sa z piatich čiastkových indikátorov dôvery, a to z odvetvia stavebníctva, priemyslu, služieb, maloobchodu a z indexu spotrebiteľskej dôvery. V dôsledku toho sa na makro-úrovni považuje za referenčný ukazovateľ pre medziročnú relatívnu zmenu reálneho HDP signalizujúc pohyb reálneho HDP v nasledujúcich troch mesiacoch.
Na nižšie uvedenom grafe môžeme vidieť vývoj čiastkových indikátorov dôvery za obdobie od januára 2020 od apríla 2021. Pre každý z indikátorov platí, že platí Významný prepad všetkých ukazovateľov sa postupne zmazáva.
V priemysle dominujú elektrické zariadenia
Indikátor dôvery v priemysle vzrástol po sezónnej úprave o 14 percentuálnych bodov (p.b) na hodnotu 10,3. Vývoj indikátora ovplyvnil najmä rast očakávanej produkcie a rast objednávok, na základe ktorých majú podniky zabezpečenú prácu v priemere na päť mesiacov vopred. Najväčšia zásoba práce je vo výrobe elektrických zariadení, strojov a zariadení. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa výrazne zvýšil aj trend priemyselnej produkcie. Rast bol zaznamenaný vo väčšine odvetví a to hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov, potravín a elektrických zariadení.
Stavebníctvo prudko rastie, ale stále je na tom najhoršie
Indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu stúpol najvýraznejšie, až o 22,5 bodu na -25,5. Ide o výrazný nárast, ale naďalej sa tento ukazovateľ pohybuje v záporných hodnotách, ktoré znamenajú prevládajúci pesimizmus v odvetví. Medzi najvýraznejšie faktory obmedzujúce rast stavebnej produkcie zaradilo 39 % respondentov finančné obmedzenia, 36 % nedostatočný dopyt, 20 % nedostatok zamestnancov, 16 % poveternostné podmienky a 12 % nedostatok materiálu alebo mechanizmov.
Post-pandemická fáza v obchode a v službách
V nasledujúcich troch mesiacoch očakávajú rast podnikateľských aktivít najmä v maloobchode s ostatným tovarom v špecializovaných predajniach (napríklad textil, železiarsky tovar, koberce, elektrické zariadenia alebo nábytok) a v maloobchode s tovarom pre kultúru a rekreáciu (napríklad knihy, noviny, hudobné a video nahrávky, športové potreby, hry a hračky). Výraznejšiemu rastu indikátora bráni pretrvávajúci stav zásob tovarov.
V sektore služieb prevládajú pozitívne očakávania v spojitosti s uvoľnením opatrení, a to predovšetkým v ubytovacích a stravovacích službách, ale i v doprave administratíve, komunikácii a zábave. Napriek tomu, počet zamestnancov v posledných troch mesiacoch znižovalo 43 % podnikov (o 5 p. b. menej ako v marci), zvyšovanie uviedlo 13 % firiem (o 1 p. b. viac), stabilizovaný vývoj malo 44 % podnikov (o 4 p. b. viac). Konjunkturálne saldo očakávaných cien služieb v najbližších troch mesiacoch (20) sa oproti minulému obdobiu zvýšilo o 20 bodov, pričom o zvyšovaní cien uvažuje 33 % firiem (o 30 % viac ako v marci), so znižovaním cien ráta iba 1 % podnikov (o 1 % menej) a 66 % firiem predpokladá stabilizovaný vývoj (o 29 % menej).
Zdroj: Štatistický úrad SR