Ako správne zamestnávať cudzincov z krajín mimo EÚ na Slovensku?
2. 6. 2019
Aké povolenia a dokumenty musia mať Vaši zamestnanci z krajín mimo Európskej únie? Je možné získať povolenia pre príslušníkov tretích krajín jednoduchšie? K akým zmenám došlo v roku 2019 pri tzv. nedostatkových profesiách?
Dokumenty a povolenia potrebné pri zamestnávaní štátnych príslušníkov tretích krajín na Slovensku
Zamestnávateľ môže zamestnávať len štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý:
-
je držiteľom modrej karty Európskej únie,
-
má udelený prechodný pobyt na účel zamestnania na základe potvrdenia o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta,
-
má udelené povolenie na zamestnanie a udelený prechodný pobyt na účel zamestnania, ak zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov neustanovuje inak,
-
má udelené povolenie na zamestnanie a udelený prechodný pobyt na účel zlúčenia rodiny,
-
má udelené povolenie na zamestnanie a udelený prechodný pobyt štátneho príslušníka tretej krajiny, ktorý má priznané postavenie osoby s dlhodobým pobytom v členskom štáte Európskej únie, ak zákon o pobyte cudzincov neustanovuje inak,
-
alebo u ktorého sa nevyžaduje potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu, potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta a povolenie na zamestnanie.
Zamestnávanie štátnych príslušníkov tretej krajiny v nedostatkových profesiách
V zamestnaniach s nedostatkom pracovnej sily zo zoznamu zverejneného na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v okresoch, kde priemerná miera evidovanej nezamestnanosti je nižšia ako 5 %, sa pri udeľovaní jednotných povolení štátnym príslušníkom tretej krajiny uplatňuje zjednodušený proces.
Úrad práce sociálnych vecí a rodiny vydá potvrdenie o možnosti obsadenia voľného pracovného miesta bez prihliadnutia na situáciu na trhu práce. Počet zamestnaných štátnych príslušníkov tretej krajiny zjednodušeným procesom je kvantitatívne obmedzený na najviac 30 % štátnych príslušníkov tretej krajiny z celkového počtu zamestnancov, pričom do celkového počtu zamestnancov sa započítavajú zamestnanci v pracovnom pomere dohodnutom najmenej v rozsahu polovice ustanoveného týždenného pracovného času.
Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Viac informácií o zamestnávaní občanov tretích krajín s a dozviete na našom pripravovanom seminári Zamestnávanie občanov Srbska a Ukrajiny v roku 2019
27. júna 2019 v Bratislave – podrobné informácie o programe, lektorke, ako aj objednávkový formulár nájdete na našich webových stránkach.