MATEJ HRUBÝ

Hneď po skončení Stavebnej Fakulty STU v Bratislave nastúpil do spoločnosti Peikko Slovakia na pozíciu projektového inžiniera – statika. Zakrátko sa vyprofiloval na špecialistu pre riešenie spojov a návrh detailov prefabrikovaných konštrukcií. Následne viedol tím inžinierov a konštruktérov, ktorý poskytuje technickú podporu pri aplikácii výrobkov Peikko v praxi. Spolupodieľal sa na návrhu konštrukcií v Európe, Ázii aj Južnej Afrike. Aktívne spolupracuje na vývoji nových produktov Peikko. V roku 2021 prevzal vedenie Oddelenia predaja na Slovensku, v Českej republike a na Balkáne. Získané skúsenosti z realizácií v zahraničí sa snaží preniesť aj do slovenskej stavebnej praxe.

Príspevok: Na Slovensku inovácia, v Škandinávii štandard 

Aký je rozdiel v stavebníctve u nás a v Škandinávii? Prečo sa k severskej jednoduchosti prikláňa celý svet, no u nás stále čakáme? Ako sa líši fínska modulárna výstavba od tej, ktorú poznáme z éry socialistických sídlisk? Chceme stavať kancelárie, alebo budovy v ktorých budú kancelárie? Aké sú výhody využitia prefabrikátov a spriahnutej nosnej konštrukcie pri výstavbe nehnuteľností? Vedia nám pomôcť rýchlo postaviť nemocnice s flexibilnou dispozíciou? Tieto témy vo svojom príspevku otvorí Ing. Matej Hrubý, Vedúci oddelenia predaja  Peikko. Predstaví škandinávske systémy s dlhoročnou tradíciou, vyrábané na Slovensku, aj nové trendy v prefabrikácií. Prezradí viac o hybridných konštrukciách a o tom, ako prefabrikovaná výstavba šetrí čas a peniaze, zároveň aj životné prostredie. Ako môžu skrutkové spoje BOLDA®, nosníky DELTABEAM® a ďalšie inovatívne riešenia posunúť slovenské stavebníctvo vpred? Dozviete sa v prezentácii Peikko Slovakia.

Ďalší autori

Ing. Miroslav Kotora

Lektor má dlhoročné skúseností ako revízny technik. Vyštudoval vysokú elektrotechnickú školu v Žiline. Má pracovné skúsenosti ako samotný projektant a aj ako montážny technik. Má nielen teoretické znalosti, ale taktiež aj praktické zručnosti kvalifikácie §24 - revízny technik elektrického zariadenia. Veľmi rád premýšľa nad vecami ako ich spraviť efektívne, takže môže poslúžiť aj ako dobrý radca v prípade hľadania riešenia problematickej situácie.

Mgr. art. Rudolf Látečka

Autorizovaný architekt, Ústav architektúry občianských budov FAD STU. Od roku 2005 vedie vlastný architektonický ateliér. Vyštudoval architektúru na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Zaoberal sa možnosťami využitia nanotechnológií a "smart city" riešení v urbanistickom dizajne. V posledných rokoch pôsobí na Fakulte architektúry a dizajnu ako pedagóg na ústavoch občianských a obytných budov a je aj študentom PhD u prof. Ing. arch. Vladimíra Šimkoviča, PhD., kde sa venuje výskumu architektúry virtuálnych a imaginárnych svetov. Príspevok: Imaginárny svet a architektúra Imaginárny svet ako vizuálna projekcia ľudských fantázií, túžob a obáv nás sprevádza odnepamäti v rôznych formách. Jednou z nich je aj vizuálne umenie. S rozvojom digitálnych technológií sa imerzia (vnorenosť - Immersive Virtual Environment - IVE) do paralelných virtuálnych svetov stáva čoraz prístupnejšou širokému okruhu záujemcov. Na jednej strane sa vytvára nový priestor pre rôznorodé experimenty, ale súčasne aj nové možnosti jeho zneužitia – hlavne závislosti. Virtuálny priestor je vždy 3D – a tým sa stáva aj novou výzvou pre jeho psychologické ale aj umelecké vytváranie architektonickými prostriedkami. V počítačových hrách je environment dôležitou scénografickou súčasťou príbehu ako Game Art – aktívnym pozadím, vytvárajúcim jeho atmosféru. Akú úlohu zohráva toto nové umelé architektonické prostredie, ktorého hlavným motívom už nie je konštrukcia, funkcia a ani estetika, ale vnútorný mentálny stav? Ako takéto prostredie navrhovať a dotvárať?

Mgr. Ildikó Körösiová

Ildikó Kőrösiová Narodená v Šali v Slovenskej Republike Vzdelanie: Univerzita Komenského v Bratislave (magister práv, 2009) Profesijné členstvo: Slovenská advokátska komora (od 2009-advokátsky koncipient) Jazyky: anglický, nemecký, slovenský, český, maďarský Špecializácia: pracovné právo, obchodné právo, občianske právo hmotné Prax: advokátska kancelária Legal Counsels s.r.o. ako advokátsky koncipient www.legalcounsels.sk

Ing. Mária Durilová

Mária Durilová pracuje ako finančný analytik, zameraný na oblasť finančného a operatívneho leasingu. V uvedenej oblasti pôsobí niekoľko rokov. Zároveň je konateľkou spoločnosti pôsobiacej v oblasti ekonomického poradenstva, vedenia jednoduchého a  podvojného účtovníctva a personálnej agendy malých a stredných podnikov.

Bc. Pavel Andrle

Pavel Andrle sa špecializuje na problematiku krátkodobého trade finance, predovšetkým na dokumentárne akreditívy a ich financovanie. Pôsobí ako poradca a konzultant v oblasti trade finance, má bohaté zahraničné skúsenosti. Je častým lektorom seminárov poskytovaných IFC (členom Svetovej banky) v rámci „Global Trade Finance Program“. Je tajomníkom Bankovej komisie pri ICC ČR. V rámci svojej činnosti v bankovej komisii ICC (tvorca medzinárodných pravidiel pre dokumentárne akreditívy, záruky, inkasá a standby akreditívy) pôsobil v konzultačnej skupine pre revíziu Jednotných zvyklostí a pravidiel pre dokumentárne akreditívy UCP 600 (skupina sa skladala cca zo 40 špecialistov z celého sveta). Je členom expertnej skupiny pri Centre for Expertise pri rozhodcovskom súde ICC, v rámci ktorého experti z radov Bankovej komisie ICC riešia sporné prípady z oblasti dokumentárnych akreditívov, bankových záruk a dokumentárnych inkás. Pavel Andrle je v súčasnosti členom poradnej skupiny pripravujúcej pravidlá ICC pre Forfaiting a súčasne členom poradnej skupiny ICC pre oblasť záruk.

JUDr. Ivana Gerdová

Právnička, mediátorka v oblasti pracovno-právnych sporov, lektorka a riaditeľka právnickej mediačnej agentúry.