Mgr. Slavomíra Salajová

Právnička a odborníčka na stavebnú legislatívu. Pôsobí ako konzultantka Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR.

Ďalší autori

XAVIER TROUSSARD

Od decembra 2020 vedie sekciu Nového európskeho Bauhausu v Spojenom výskumnom centre. Nový európsky Bauhaus je spoločná iniciatíva na premostenie sveta vedy a technológií s umením, kultúrou a dizajnom, aby splnili očakávania občanov na nové formy spolužitia. Má slúžiť ako „think tank“ a „do tank“ a prehodnotiť to, ako bývame, a súvisiace životné štýly na troch úrovniach – trvalá udržateľnosť (vrátane obehovosti), kvalitatívne skúsenosti (vrátane estetiky) a inkluzívnosť (vrátane dostupnosti). Xavier predtým pracoval na Generálnom riaditeľstva pre informácie, komunikáciu, kultúru a audiovizuálne prvky, kde pomáhal pri zavádzaní a rozvoji audiovizuálnej politiky EÚ. Následne zastupoval Európsku komisiu a viedol koordináciu EÚ pri rokovaniach o Dohovore UNESCO o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrnych prejavov z roku 2005. Ako vedúci oddelenia Kultúrnej politiky, rozmanitosti a medzikultúrneho dialógu na Generálnom riaditeľstve pre vzdelávanie a kultúru vyvinul Európsku agendu pre kultúru a stratégiu EÚ pre kultúrny a kreatívny priemysel. Pomohol formovať prvý Kreatívny európsky program EÚ a riadil jeho podprogram MÉDIÁ. Xavier začal pracovať v Spoločnom výskumnom centre (JRC) v roku 2014, kde tvorí a vedie rozvoj Laboratória pre politiky EÚ, kde sa kombinujú kompetencie disciplín očakávaní (sledovanie horizontu, predpovede), behaviorálnych vied a dizajnu. Využíva pri tom svoje skúsenosti s tvorbou politík na úrovni EÚ a vlastný záujem o kreativitu a inovácie. Od júla 2017 do novembra 2020 bol Xavier aj riaditeľ oddelenia Kompetencií riaditeľstva, ktoré sa zaoberá priečnymi kompetenciami JRC od modelovania, posudzovania a indikátorov po ťaženie a analýzu textov a údajov, transfer technológií či duševné vlastníctvo. Príspevok:  Nový Bauhaus  Európska komisia otvorila iniciatívu Nový európsky Bauhaus (NEB), ktorú ohlásila predsedníčka von der Leyenová vo svojom prejave o stave Únie v roku 2020. Nový európsky Bauhaus je environmentálny, hospodársky a kultúrny projekt s cieľom kombinovať dizajn, udržateľnosť, prístupnosť, finančnú dostupnosť a investície v snahe pomôcť realizovať európsku zelenú dohodu. Jeho kľúčové hodnoty sú teda udržateľnosť, estetika a inkluzívnosť. Nový európsky Bauhaus je kreatívna iniciatíva stierajúca hranice medzi vedou a technológiou, umením a sociálnym začlenením v úsilí o dizajn, ktorý nájde riešenia na každodenné problémy.  Príspevok prinesie základné informácie o iniciatíve, cieľoch a časové etapy implementácie NEB v EÚ, ktoré sú – fáza kreovania (design phase), fáza realizácie (deliver phase) a fáza šírenia (dissemination phase). Bližšie bude popísaná prvá fáza kreovania, ktorá práve prebieha. Bude to začiatok inovačného procesu spoločného koncipovania. Organizácie, ktoré sa chcú intenzívnejšie zapojiť, môžu zareagovať na výzvu a stať sa „partnermi Nového európskeho Bauhausu“. Medzi partnermi už je aj zástupca zo Slovenska.

Matúš Pénzeš

Je absolventom strojárenského odboru. Po skončení školy pracoval 8 rokov v oblasti strojárstva, kde získal cenné skúsenosti. V roku 2013 absolvoval kurz bezpečnostného a požiarneho technika, získal lektorské minimum a začal aktívne využívať svoje nové znalosti. V praxi sa vždy snaží spojiť teoretické vedomosti s reálnymi skúsenosťami, ktoré získal počas svojej kariéry zamestnanca v strojárenskej oblasti. Momentálne pracuje ako technik v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a technik požiarnej ochrany vo firme OHSAS. Jeho cieľom je zlepšovať pracovné prostredie a zabezpečiť, aby zamestnanci pracovali v bezpečných a zdravých podmienkach.V roku 2018 rozšíril svoje pole pôsobnosti a začal sa venovať aj revíznym kontrolám a odborným skúškam vyhradených technických zariadení zdvíhacích. Ako revízny technik sleduje najnovšie trendy a inovácie v tejto oblasti a snaží sa prispievať k bezpečnému a efektívnemu používaniu týchto zariadení. "Moje skúsenosti zahŕňajú prácu v rôznych odvetviach a lokalitách po celom Slovensku, čo mi umožňuje získavať bohaté skúsenosti a stretávať sa s rozmanitými situáciami. Som presvedčený, že kombinácia mojej odbornej prípravy a praktických skúseností ma robí schopným a kompetentným profesionálom v oblasti bezpečnosti a revízií zdvíhacích zariadení," hovorí Matúš Pénzeš.

Ing. Mária Boťanská

Mária Boťanská je akreditovaná lektorka, členka ALKP a certifikovaná inštruktorka Mindfulness MBSR. Dlhé roky sa venovala spotrebiteľskému prieskumu trhu, pracovala na manažérskych pozíciách a jej klientami boli veľké nadnárodné spoločnosti. Neskôr prišli aj prieskumy v oblasti ľudských zdrojov. Všetky tieto informácie jej dali nadhľad, aby sa pozerala na životy a potreby ľudí ich očami. Niekoľko rokov sa venuje osobnostnému rozvoju a rozvoju zamestnancov. Za ten čas prešla rôznymi školeniami a tréningami, prečítala stovky kníh. Najdôležitejšie je, že to, čo učí, aj žije.

plk. Ing. Jozef Vadovič

MVSR - Prezídium HaZZ Odbor požiarnej prevencie - Oddelenie všeobecnej štátnej správy

Ing. Peter Máša, MBA

Autor je absolventom štúdia na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktoré ukončil v roku 1992. Po skončení univerzity absolvoval Podnikové hospodárstvo a manažment u TRANSFER – Švajčiarskej vzdelávacej nadácie. V rokoch 2016 až 2019 absolvoval štúdium Interactive online Master of Business Administration - MBA na LIGS University, Hawaii, USA so zameraním na Projektový a procesný manažment. Od ukončenia univerzity do súčasnosti pracoval v pozícii majster, asistent stavbyvedúceho a stavbyvedúci. Od roku 1997 úspešne pôsobí ako projektový manažér (príp. riaditeľ stavby – predstaviteľ Zhotoviteľa, či zástupca riaditeľa stavby – zástupca predstaviteľa Zhotoviteľa) významných vodohospodárskych a dopravných stavieb, ako napríklad: Priehrada Málinec, Vodná nádrž Turček, Vodné dielo Žilina, MVE Zvolen, Cestný obchvat Čadce s tunelom Horelica, Cesta Skalité – hranica SR/ PR, Dopravná infraštruktúra pre závod KIA a Hyundai Mobis, Diaľnica D3 Hričovské Podhradie – Strážov, R3 Trstená obchvat mesta, D1 Dubná Skala – Turany, D1 Hubová – Ivachnová, D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala s tunelom Višňové, Prepojovací VTL plynovod Poľsko – Slovensko Eustream.

Martin Košta

Martin Košta, český skúsený lektor, pracuje v spoločnosti APOGEO ako senior účtovník, ktorý sa podieľa na vedení účtovných IFRS a ad-hoc zákaziek. Jeho špecializáciou sú predovšetkým klienti účtujúci podľa IFRS štandardov, finančné a neziskové inštitúcie a klienti so skladovým hospodárstvom. Súčasťou jeho agendy sú aj klienti s dotačnými programami. V roku 2019 získal certifikát "Špecialista IFRS".