Peter Bílik

Peter Bilik sa od roku 2003 venuje technologickým inováciám v priemysle a analýze a optimalizácii logistických a výrobných procesov predovšetkým vo vzťahu k digitalizácii a automatizácii priemyslu. Pracuje v spoločnosti ANASOFT takmer od jej založenia. Je tvorcom idey Smart Industry systému EMANS, ktoré je oceňované (Porsche Supplier Award, Ocenenie LOG-IN,..) a medzinárodne implementované riešenie inteligentného riadenia výrobných a logistických procesov. Je vystavaný na princípoch a technológiách konceptu Industry 4.0 a Smart Factory, akými sú Internet vecí (IoT), digitálne dvojča, kyberneticko-fyzikálny systém, spracovanie a analýza veľkých dát a umelá inteligencia.

Ďalší autori

Ing. Daniel Totušek, MBA

Daniel Totušek pracuje v spoločnosti ALSENTA s.r.o. Väčšiu časť svojej predchádzajúcej profesionálnej dráhy pôsobil vo firme KOMPASS Czech Republic, s.r.o. V posledných rokoch sa špecializuje na služby pre nákup.

JUDr. Ivan Syrový, PhD.

Ivan Syrový pôsobí ako advokát a poskytuje právne služby v oblastiach občianskeho, obchodného, trestného, správneho aj ústavného práva. Je členom I. disciplinárneho senátu rozhodujúceho o disciplinárnych konaniach sudcov. Ivan Syrový pôsobí ako lektor na rôzne témy, osobitne so zameraním na občianske právo a publikuje v Justičnej revue alebo v Bulletine Slovenskej advokácie. Vydal knižnú publikáciu Môj domáci právnik určenú širokej verejnosti, v ktorej sa snaží zrozumiteľnou formou priblížiť čitateľovi bežné životné situácie, v ktorých je dobré sa orientovať a mať právne povedomie.

MARTIN WOLLENSAK

Martin Wollensak ukončil štúdium architektúry v roku 1989 u prof. Dr. Thomasa Herzoga na TU Darmstadt v Nemecku. V rokoch 1990-1992 pracoval v kancelárii Renza Piana v Paríži vo Francúzsku. Po príchode späť do Nemecka pracoval ako výskumný asistent a náhradný riaditeľ v Ústave pre dizajn a konštrukciu TU Stuttgart v Nemecku. Od roku 1999 je profesorom v odbore pozemné stavby a technológie stavebných materiálov na Fakulte architektúry a dizajnu na Hochschule Wismar: Vysoká škola aplikovaných vied: technológia, obchod a dizajn. Zameriava sa na plánovanie a architektúru šetrenia energie a zdrojov. V súčasnosti pracuje ako partner v kancelárii Wollensak Architects a v inštitúte IGEL (Institut für Gebäude + Energie + Licht Planung), ktorý založil. Wollensak je hosťujúcim profesorom na Fakulte architektúry a dizajnu STU Bratislava na Slovensku a na univerzite Shenyang Jianzhu v Číne a riaditeľ magisterského študijného programu architektúra a životné prostredie. Príspevok: Uhlíkovo neutrálna architektúra +PLUS Architektúra budúcnosti – mesto budúcnosti – región budúcnosti – planéta budúcnosti Vieme, že zdroje našej planéty sa míňajú. Hladina CO2 celý čas od prvej priemyselnej revolúcie rastie a klimatická zmena je jednou z najväčších výziev dneška. Úplná dekarbonizácia stavebného priemyslu neznamená len používanie obnoviteľných zdrojov energie počas výstavby budov, no aj vyhýbanie sa materiálom, pri výrobe ktorých vzniká veľké množstvo emisií CO2.  Európska únia má za cieľ, aby Európa bola do roku 2050 klimaticky neutrálna. Čo to znamená pre architektov? Aké zmeny v plánovaní môžeme čakať, ak viac ako 100 % energií pokryjú obnoviteľné zdroje? Aké +PLUS potrebuje architektúra? Koľko +PLUS potrebujú ľudia? Ako vieme dosiahnuť PLUS – pridanú hodnotu ku kvalite života? Ako vieme spojiť udržateľnosť so životným štýlom a zaviesť ciele trvalej udržateľnosti do životov a myslí ľudí? Dizajn +PLUS – kultúrna zmena – regionálnych tradícií – diverzity – transparentnosti – jednoduchosti. Na ceste za +PLUS budú predstavené nasledujúce príklady stavebníctva: energeticky pozitívna škola Rostock (neutralita CO2 v stavebníctve) a materská škola Wildblume Garz/Rügen (neutralita CO2 počas celého životného cyklu budovy – od získania materiálu, cez stavbu, až po koniec jej životnosti).

Mgr. Vladimíra Dutková-Mináčová

Vladimíra Dutková-Mináčová vyštudovala žurnalistiku na FFUK v Bratislave a dlhé roky sa venuje žurnalistike v jej rôznych polohách. Desať rokov pracovala ako praktický novinár v printových a audiovizuálnych médiách. V súčasnosti vedie vlastnú reklamnú agentúru, ktorá sa zaoberá starostlivosťou o prezentáciu firiem na verejnosti, organizovaním eventov a tlačových konferencií, tvorbou spotov a reklamných prezentácií spoločností. Niekoľko rokov je vydavateľkou a šéfredaktorkou vlastného life-stylového časopisu, kde okolo seba organizuje grafikov a prispievateľov z rôznych oblastí života.  

Mgr. Andrej Guba, LL.M.

Mgr. Andrej Guba, LLM študoval na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Počas štúdia a krátko po jeho ukončení pôsobil v advokátskej kancelárii so sídlom v Nitre. Od septembra 2006 je stabilným členom odborného tímu advokátskej kancelárie SOUKENÍK – ŠTRPKA, s. r. o. a vedúcou osobnosťou pobočky v Nitre. Jeho špecializáciou je obchodné právo, osobitne právo obchodných spoločností, ďalej pracovné právo a občianske právo hmotné, osobitne právo záväzkové. Medzi iným sa dlhoročne podieľal na poskytovaní komplexného právneho poradenstva jednému z lídrov pekárenského a mlynárenského priemyslu na Slovensku, v súčasnosti sa podieľa na poskytovaní takéhoto komplexného právneho poradenstva jednej z najvýznamnejších obchodných spoločností podnikajúcich v oblasti potravinového retailu na Slovensku i v celej Európe.

JUDr. Ing. Peter Schmidt

Lektor je daňovým poradcom. V rámci svojej dlhoročnej praxe sa venuje najmä daňovým sporom, t.j. externým zastupovaním daňových subjektov počas daňových kontrol. V spoločnosti VGD SLOVAKIA s. r. o., daňovo poradenskej a audítorskej spoločnosti, vedie tím pre správu daní. Vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a Fakultu hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave, odbor účtovníctvo a audítorstvo. Pôsobí tiež ako člen komisie Slovenskej komory daňových poradcov pre správu daní a člen komisie Slovenskej komory daňových poradcov pre daň z pridanej hodnoty.