JURAJ KABÁT

Titul inžinier získal na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, kde vyštudoval odbor Chemické a potravinárske stroje a zariadenia na Ústave procesného inžinierstva. Po skončení inžinierskeho štúdia nastúpil na doktorandské štúdium v odbore Procesná technika na Ústave procesného inžinierstva, kde pôsobí ako doktorand dodnes. Jeho hlavnou výskumnou činnosťou sú tepelné a tepelno-difúzne pochody so zameraním na špecifické a neštandardné podmienky prenosu tepla.

Svoje skúsenosti z výskumnej oblasti aplikoval v spoločnosti Eustream a.s., kde sa venoval diagnostike turbosústrojenstiev na tranzitnom plynovode, ako aj únikom skleníkových plynov z plynovodu do atmosféry. Od roku 2020 pôsobí ako procesný inžinier v spoločnosti Wienerberger s.r.o. Jeho hlavným zameraním v spoločnosti je dekarbonizácia procesu výroby pálených tehál.

Príspevok: Znižovanie uhlíkovej stopy v procese výroby pálených tehál

Príspevok je zameraný na podrobnú analýzu uhlíkovej stopy v procese výroby pálených tehál. Spoločnosť Wienerberger s.r.o., ako súčasť koncernu Wienerberger AG, si plne uvedomuje svoj podiel na vypúšťaní emisií CO2. Ako výrobca stavených materiálov investuje nemalé prostriedky do dekarbonizácie výrobného procesu vo všetkých produkčných sférach. Cieľom príspevku je zdieľať nadobudnuté poznatky vyplývajúce z každodenného úsilia priamo z výrobnej praxe.

Ďalší autori

Ing. Martina Škrdlantová

Ing. Martina Škrdlantová sa venuje riadeniu ordinácií. Lekárom prednáša o marketingu a managementu, financiách a cenových otázkach v zdravotníctve. Jej špecializáciou je cenová kalkulácia. Má bohaté skúsenosti z praxe a je konzultantkou mnohým väčším i menším ordináciám. Zároveň pôsobí ako riaditeľka zubnej kliniky Studio 32 v Prahe.

doc. Ing. arch. Henrich Pifko, PhD.

Pôsobí na Fakulte architektúry STU v Bratislave, desať rokov viedol združenie Inštitút pre pasívne domy a v projektovej praxi sa venuje návrhom energeticky veľmi úsporných budov. V pedagogickej a výskumnej činnosti sa v rámci Ústavu ekologickej a experimentálnej architektúry sústreďuje na problematiku udržateľnej architektúry, tej sa venuje aj v publikačnej činnosti, je autorom knihy NEED – navrhovanie energeticky efektívnych domov. Je tiež autorom kníh Efektívne bývanie (s Robertom Špačkom) a Hodnotenie udržateľnosti architektúry (s Lorantom Krajcsovicsom), je spoluautorom a editorom Rukoväte udržateľnej architektúry. V ďalšom vzdelávaní je gestorom Školy udržateľnej architektúry, aktívne sa zapája do činnosti združenia ArTUR (architektúra pre udržateľný rozvoj), pripravil mnohé vedecké, odborné aj populárne články.

Ing. Zuzana Korytárová, PhD. LL.M.

Absolvovala štúdium na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity so špecializáciou na daňovníctvo a daňové poradenstvo. Po úspešnom ukončení akademického štúdia (Ing.) pokračovala vo vedeckom doktorandskom štúdiu na tej istej univerzite (PhD.). Svoje odborné vedomosti následne rozšírila postgraduálnym vzdelávaním v oblasti daňového práva, ktoré ukončila získaním profesijného titulu doktor práv (LL.M.). Od roku 2009 je zapísaná v Slovenskej komore daňových poradcov, pričom od roku 2021 pôsobí ako licencovaný daňový poradca.V súčasnosti zastáva pozíciu daňovej manažérky v medzinárodnej spoločnosti, kde sa venuje rôznym oblastiam daní. Vo svojej profesijnej kariére má bohaté skúsenosti v konzultačnej sfére, a to najmä v poskytovaní odborného poradenstva v daňovo-účtovnej a právnej legislatíve. Okrem toho sa špecializuje aj na finančnú kontrolu, rozpočtovanie PPP projektov a kontrolnú činnosť v podmienkach územných samospráv miest a obcí. Taktiež pôsobí ako externý expert pre oblasť daní a účtovníctva na Odbore sociálnej ekonomiky, ktorý spadá do sekcie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

Mgr. Vladimíra Dutková-Mináčová

Vladimíra Dutková-Mináčová vyštudovala žurnalistiku na FFUK v Bratislave a dlhé roky sa venuje žurnalistike v jej rôznych polohách. Desať rokov pracovala ako praktický novinár v printových a audiovizuálnych médiách. V súčasnosti vedie vlastnú reklamnú agentúru, ktorá sa zaoberá starostlivosťou o prezentáciu firiem na verejnosti, organizovaním eventov a tlačových konferencií, tvorbou spotov a reklamných prezentácií spoločností. Niekoľko rokov je vydavateľkou a šéfredaktorkou vlastného life-stylového časopisu, kde okolo seba organizuje grafikov a prispievateľov z rôznych oblastí života.  

RNDr. Zuzana Krajčovičová

Absolventka Vysokej školy prírodných vied a informatiky, odboru Environmentalistiky v Nitre . Lektorka má niekoľkoročné pracovné skúsenosti vo vedení stavebnej spoločnosti, ktorá sa podieľala na výstavbe veľkých investičných projektoch v SR. Počas svojej kariéry riaditeľa stavebnej spoločnosti nadobudla odborné skúsenosti v oblasti environmentálneho manažmentu stavieb so špecializáciou na nakladanie so stavebným odpadom. Venuje sa environmentálnym problémom stavieb priamo v praxi. Pomáha stavebným spoločnostiam s implementáciou platnej legislatívy do procesov výstavby. Je členkou zväzu stavebných podnikateľov Slovenska.

PhDr. Saskia Repčíková

V rozmedzí rokov 2009 - 2019 pôsobila ako prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení SR a v rokoch 2020 - 2021 pôsobila ako poradkyňa ministra školstva. Momentálne pôsobí ako zriaďovateľka MŠ.