Ing. Lenka Pénzešová Švecová, MBA

Vyštudovala na SPU v Nitre študijný odbor Fytotechnik. Po absolvovaní univerzity sa zamerala na bezpečnosť a ochranu zdravia a získala osvedčenia Bezpečnostného technika, Technika požiarnej ochrany a lektorské minimum. Od roku 2005 aktívne pôsobí v oblastiach BOZP a OPP a neustále sa snaží prinášať najlepšie riešenia, postupy a pomoc zamestnávateľom a zamestnancom. O rok neskôr sa stala spoluzakladateľkou vzdelávacej spoločnosti VEMAL, s.r.o. V rámci nej sa venuje rôznym formám vzdelávania, kurzov a školení v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP), ochrany pred požiarmi (OPP) a e-learningu (elektronické vzdelávanie). Je majiteľkou spoločnosti OHSAS, s.r.o., ktorá sa špecializuje na bezpečnostno-technické služby (BTS), ochranu pred požiarmi (OPP), civilnú ochranu (CO), revízne kontroly a školenia obsluhy na vyhradené technické zariadenia (VTZ) a implementáciu systémov manažérstva BOZP podľa normy ISO 45 001. V roku 2023 úspešne dokončila program MBA, čo jej umožňuje kombinovať technické a manažérske znalosti pre lepšiu bezpečnosť a účinnosť v pracovnom prostredí. Od roku 2005 je tiež aktívnou lektorkou pre vzdelávanie dospelých v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Je odborným zástupcom pre rôzne špecializované školenia ako sú napríklad obsluha VZV, obsluha stavebných strojov, poľnohospodárskych strojov, lešenárov a ďalších. „Mojim cieľom je neustále prispievať k zvyšovaniu bezpečnosti a efektívnosti v pracovnom prostredí a poskytovať vysoko kvalitné vzdelávanie a poradenstvo v oblasti BOZP, OPP a technických riešení. Vzhľadom k tomu som sa tiež rozhodla šíriť osvetu prostredníctvom podcastu o všetkých témach v týchto oblastiach s názvom BOZP pod lupou,“ hovorí Lenka Pénzešová Švecová.

Ďalší autori

Júlia Pšenková

Júlia Pšenková je odborník na sociálne poistenie, zdravotné poistenie a daň z príjmov zo závislej činnosti. Pôsobila ako expert, manažér v oblasti HR a gestor ex patriotov v sektore bankovníctva a poisťovníctva. V uvedenej oblasti pôsobí dlhé roky. V súčasnosti pracuje v renomovanej  poradenskej spoločnosti pre oblasť miezd, účtovníctva, daní a auditu, venuje sa aj lektorskej a publikačnej činnosti.

Ing. Anna Gálová

Odborníčka na vodné hospodárstvo a súvisiacu legislatívu. Začínala ako technológ čistenia odpadových vôd a zároveň ako vedúca laboratória vo vodárenskej spoločnosti. Po zriadení úradov životného prostredia 15 rokov pracovala na okresnom úrade v oblasti životného prostredia. Ďalších 17 rokov pôsobila na Ministerstve životného prostredia Slovenskej republiky, na sekcii vôd, z toho 14 rokov ako riaditeľka odboru štátnej vodnej správy a rybárstva.

Peter Podmajerský

Má osvedčenie požiarneho technika a viacročnú prax v stavebníctve, so zameraním na protipožiarnu ochranu. Zaoberá sa riešeniami požiarnych uzáverov, požiarnych prestupov, požiarnych náterov. Má bohatú prax v realizáciách s riešením konkrétnych prípadov na stavbách, poskytuje aj odborné poradenstvo v tejto oblasti.

Ing. Leona Schovancová

Leona Schovancová vyštudovala ekonómiu a management na MU a MZLU v Brne. Odbornú prax získala v zákazníckom servise v rôznych utilitách. Od roku 1993 pracovala pre Jihomoravskú energetiku, a.s., neskoršie pre E.ON ČR, a.s., kde okrem iného zodpovedala za Call Centrum. Od roku 2006 pracuje pre skupinu RWE v ČR, kde  zodpovedala za vybudovanie CC a konsolidáciu Billingu. V súčasnej dobe sa venuje predovšetkým reštrukturalizácii pobočkovej siete RWE v ČR a rôznym projektom v oblasti zákazníckeho servisu.

doc. Ing. arch. Henrich Pifko, PhD.

Pôsobí na Fakulte architektúry STU v Bratislave, desať rokov viedol združenie Inštitút pre pasívne domy a v projektovej praxi sa venuje návrhom energeticky veľmi úsporných budov. V pedagogickej a výskumnej činnosti sa v rámci Ústavu ekologickej a experimentálnej architektúry sústreďuje na problematiku udržateľnej architektúry, tej sa venuje aj v publikačnej činnosti, je autorom knihy NEED – navrhovanie energeticky efektívnych domov. Je tiež autorom kníh Efektívne bývanie (s Robertom Špačkom) a Hodnotenie udržateľnosti architektúry (s Lorantom Krajcsovicsom), je spoluautorom a editorom Rukoväte udržateľnej architektúry. V ďalšom vzdelávaní je gestorom Školy udržateľnej architektúry, aktívne sa zapája do činnosti združenia ArTUR (architektúra pre udržateľný rozvoj), pripravil mnohé vedecké, odborné aj populárne články.

Ing. Ľubica Adame, LL.M., PhD.

Ľubica Adame pôsobí ako daňová poradkyňa už dlhé roky. Špecializuje sa na daň z príjmov, medzinárodné zdaňovanie, transferové oceňovanie a daňové plánovanie. Je členkou Metodicko-legislatívnej komisie Slovenskej komory daňových poradcov pre daň z príjmov a pre medzinárodné zdaňovanie. Okrem daňového poradenstva spolupracuje s Ekonomickou univerzitou v Bratislave, venuje sa publikačnej a prednáškovej činnosti.