Ing. Katarína Firmentová, PhD.

Lektorka a odborníčka na BOZP

Ďalší autori

Ing. Andrea Biskupičová

AKUSTICKÉ VLASTNOSTI RECYKLOVANÝCH MATERIÁLOV NA BÁZE POLYMÉROV Polyméry predstavujú jedny z najpoužívanejších materiálov súčasnosti. V stavebníctve sú často využívané ako izolačné materiály vďaka dobrým tepelno-izolačným vlastnostiam, ako súčasť náterov, fólií, ľahčených konštrukcií. Prednáška je zameraná na sledovanie zvukovej pohltivosti vybraných druhov polymérov pomocou impedančnej trubice.

Ing. Jan Tolar

Kolektív autorov

Publikáciu pre Vás pripravil tím renomovaných autorov a odborníkov priamo z praxe.

Mgr. Magda Šebestová

Magda Šebestová má mnohoročnú skúsenosť ako PR manažérka českých i medzinárodných spoločností.Vyštudovala Karlovu univerzitu, katedru tlmočníctva a prekladateľstva v odbore angličtina - ruština. Z jej hlavných profesionálnych aktivít vzťahujúcich sa k téme seminára uveďme aspoň nasledovné: 7 rokov pracovala v medzinárodnej reklamnej agentúre, 5 rokov zasvätila práci v Rádiu Slobodná Európa, bola PR manažérkou "Prague International Marathon", spolupracovala s Prezidentskou kanceláriou Václava Havla a Foriem 2000. Bola výkonnou riaditeľkou divadelnej a literárnej autorskoprávnej agentúry Aura-Pont, Knižnice Václava Havla a v súčasnej dobe pracuje ako PR manažérka Medzinárodného festivalu animovaných filmov AniFest.

doc. Ing. Vojtech Chmelík, PhD.

AKUSTICKÝ KOMFORT V PRIESTOROCH ZASTREŠENÝCH ETFE VANKÚŠMI V súčasnosti architekt pri potrebe prekryť veľkoobjemový priestor strešnou konštrukciou. Siaha väčšinou po materiáloch, ktoré sú „tradičné“ a v našej spoločnosti zaužívané. Presklené zastrešenia majú výhody z hľadiska architektonicko-prevádzkového, avšak aj nevýhody z hľadiska akustiky a akustického komfortu. Prekrytie priestoru s veľkými rozmermi pomocou zasklenej konštrukcie má za následok celkové zvýšenie hladiny akustického tlaku v danom priestore a vzniku akustických artefaktov, akými je napríklad aj trepotavá ozvena. Zvuk odrážajúca strešná konštrukcia v kombinácii s jej nepriaznivým tvarom a ostatnými použitými materiálmi a celkovým objemom miestnosti, môže viesť k znehodnoteniu vizuálne atraktívneho priestoru z hľadiska akustickej pohody a následne k obmedzeniam v jeho plnohodnotnom využití. Pomocou čoraz viac používaných „moderných“ materiálov, pred ktorými majú mnohí stále rešpekt, dokážeme nepriaznivému zvyšovaniu hluku v priestore zabrániť. Samozrejme je dôležité hľadať vždy kompromis a brať ohľad na funkciu novovzniknutého priestoru.

Ing. arch. Martina Jelínková

Architektka a doktorandka, Ústav dejín a teórie architektúry a obnovy pamiatok, FAD STU v Bratislave Inžinierske štúdium absolvovala na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave so zameraním na obnovu historických objektov. Počas štúdia získala v oblasti pamiatkovej obnovy ocenenie profesora Piffla a za záverečný diplomový projekt bola nominovaná na cenu profesora Lacka. Vo svojej dizertačnej práci sa venuje výskumu architektonickej tvorby v historickom prostredí v druhej polovici 20. storočia, kde sleduje predovšetkým kontroverzný spôsob obnov historických objektov a ich dopad na dané objekty na území bývalého Československa. Sleduje nielen inovácie v oblasti technológie, tvaroslovia či materiálu, ale aj celkového prístupu v pamiatkovej obnove. Na jednotlivých projektoch identifikuje a poukazuje na intervencie súdobých architektov, ktoré tvoria z dnešného pohľadu už historickú vrstvu minulého storočia a sú hodné nášho záujmu a nutnej ochrany.Príspevok: Inovácia ako nástroj rozvoja Udalosti minulého storočia zanechali výrazné stopy nielen na ľudských osudoch, ale aj na mnohých objektoch a urbanistických celkoch. Vojne a ľudskej devastácii sa nevyhli ani historické stavby, ktoré bolo nutné začleniť do živej stavebnej činnosti prebiehajúcej v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Intervencie súvekých architektov boli na veľmi vysokej úrovni a právom by sa dali porovnávať so svetovou architektúrou, a to aj v oblasti pamiatkovej obnovy. Skúmané pamiatkové obnovy mali pritom na zreteli oživenie pamiatkovo chránených objektov a ich začlenenie do moderného života, zámer, ktorý je aktuálny dodnes, no potýka sa s iným spoločenským zázemím a možnosťami. Je možné konštatovať, že práca v historickom prostredí je vo všeobecnosti náročnejšia ako pri novostavbách. Ochrana a pozitívny rozvoj dochovaných štruktúr by však mala byť súčasťou nášho prejavu enviromentálnej zodpovednosti. Martina Jelínková bude príspevok prednášať spoločne s Máriou Novotnou.