Najčastejšie otázky k príspevkom na rekreáciu
2. 6. 2019
Hoci od účinnosti novely zákona zákona o podpore cestovného ruchu uplynulo už 5 mesiacov, zamestnávatelia stále nemajú jasno vo všetkých otázkach k príspevkom na rekreáciu.
Mzdovým účtovníkom a personalistom pribudla od 1. 1. 2019 starosť navyše v podobe príspevku na rekreáciu zamestnancov. Firmy a organizácie verejného sektora majú aj po 5 mesiacoch stále problém s nejednoznačným výkladom nového zákona.
V príspevku vyberáme z najčastejších otázok zamestnávateľov, na ktoré odpovedá finančný kontrolór Mgr. Jozef Sýkora, MBA.
Je povinnosťou zamestnávateľa poskytnúť príspevok na rekreáciu aj zamestnancovi na materskej dovolenke, resp. rodičovskej dovolenke?
Nárok na príspevok na rekreáciu za splnenia ustanovených podmienok majú aj zamestnanci, ktorí sú na materskej a rodičovskej dovolenke.
Môže sa uznať aj elektronická faktúra – t. j., nevidno originálny podpis a pečiatku?
Áno, ak spĺňa náležitosti účtovného dokladu a je na doklade aj meno zamestnanca.
Ak mám prípad, že realizujem exekučné zrážky zo mzdy – považuje sa rekreačný príspevok za mzdu? Môže byť postihovaný exekúciou – zrážkami zo mzdy?
Ide o zložku mzdy, ktorá je oslobodená od zdravotných a sociálnych odvodov, ako aj od dane z príjmu a teda predstavuje príjem, ktorý môže byť postihovaný exekúciou.
Na účel poskytnutia príspevku na rekreáciu sa trvalé alebo dočasné preloženie štátneho zamestnanca do iného služobného úradu posudzuje ako trvanie štátnozamestnaneckého pomeru k štátu a tým k jednému zamestnávateľovi?
Ak je splnená podmienka nepretržitého zamestnania najmenej 24 mesiacov, nárok stále plynie.
Odpovede na ďalšie otázky, ktoré Vás zaujímajú, sa dozviete na našom pripravovanom webinári:
28. júna 2019 online – podrobné informácie o programe, lektorovi, ako aj objednávkový formulár nájdete na našich webových stránkach.