Ing. Marián Smorada, PhD.
Lektor je vysokoškolský učiteľ na Fakulte podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Od roku 2006 sa venuje podnikaniu zameranému najmä na podnikateľské poradenstvo, ale aj projektový manažment. Od roku 2014 pôsobí ako znalec v odbore ekonómia a manažment, odvetviach financie a kontroling, kde sa okrem iného venuje aj finančným analýzam a ohodnocovaniu podnikov.
Ďalší autori
doc. Ing. arch. Branislav Puškár, PhD.
V roku 2008 úspešne obhájil dizertačnú prácu „Inteligentné budovy na bývanie - integrovaný prístup k tvorbe inteligentných rodinných a bytových domov“ a získal titul PhD. Odvtedy pôsobí na Ústave architektúry obytných budov FAD STU v Bratislave. Vedecko-pedagogickú činnosť zameriava na oblasť architektúry obytných a občianskych budov, so špecializáciou na problematiku inteligentných budov.
Je spoluriešiteľom medzinárodných vedecko - výskumných projektov realizovaných pod vedením Rakúskej akadémie vied a domácich vedecko - výskumných a rozvojových projektov. Je členom komisií pre ŠZS FAD STU Bratislava, ŠZS Technickej univerzity v Košiciach pre štátnice, obhajoby dizertačných prác. Svoje odborné poznatky uplatňuje v posudzovateľskej a expertnej činnosti pre štátne a odborné inštitúcie. Je autorom a spoluautorom zahraničných a domácich knižných publikácií, publikovaných vedeckých prác v časopisoch a zborníkoch vedeckých konferencií a článkov v odborných časopisoch. Spracováva posudky, recenzie a oponentúry, je kurátorom viacerých architektonických výstav. V umelecko - tvorivej oblasti je autorom a spoluautorom realizovaných architektonických a umeleckých diel, bol odmenený v architektonických súťažiach (nominovaný na cenu ARCH 2020). Od roku 2013 do roku 2018 pôsobil ako prodekan pre rozvoj na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Ako prodekan pôsobil ako manažér a koordinátor štrukturálnych fondov Európskej únie a viacerých investičných a rozvojových projektov na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. V roku 2018 habilitoval na Fakulte architektury VUT Brno v obore Architektura. Pôsobí ako odborný garant medzinárodnej konferencie „Inovácie v architektúre“, lektor a konzultant problematiky Inteligentných budov pre štátne inštitúcie a ministerstvá.
Príspevok: Asistenčné inteligentné technológie pre seniorov
Inteligentné technológie sa latentnou formou presadzujú v našich životoch, tvoria súčasť technologického konceptu inteligentných budov, na druhej strane sa prostredníctvom konceptu Internet of Things stávajú súčasťou domácich spotrebičov a bežných domácností. Ak sa majú inteligentné technológie globálne diseminovať do našich životov, musia byť všeobecne prístupné pre potreby starších ľudí a vziať do úvahy užívateľov menej oboznámených s technológiou. Veľa prínosov inteligentných domácností sa týka poskytovania lepšej zdravotnej starostlivosti a pohodlia pre starších ľudí. Komunikačné a monitorovacie prostriedky umožňujú interaktívne spojenie seniora so zdravotníckym centrom, nemocnicou, všeobecným lekárom, s blízkymi a s centrami pre starších ľudí. Technológie inteligentných budov sú pre seniorov užitočné v situáciách, kedy staršia osoba potrebuje okamžitú pomoc, pri monitorovaní fyziologických údajov, kontrole stavu domácnosti.
JUDr. Andrea Borsányiová
Andreja Borsányiová pôsobí ako právnička v oblasti súkromného sektora niekoľko rokov; v rámci agendy sa posledné roky zameriava najmä na záväzkové právo, a to aj vo vzťahu k verejnému obstarávaniu a tiež rôzne osobitne regulované oblasti. Zaoberá sa však aj niektorými aspektmi pracovného či „školského“ práva.
PhDr. Lucia Tokárová, PhD.
Lektorka pôsobí v Štátnom archíve v Košiciach. Na úseku predarchívnej starostlivosti vykonáva štátny odborný dozor nad správou registratúry orgánov štátnej správy a samosprávy, koordinuje vyraďovanie registratúrnych záznamov, rozhoduje o ich trvalej dokumentárnej hodnote, zabezpečuje preberanie archívnych dokumentov do trvalej archívnej úschovy, posudzuje a schvaľuje interné smernice na správu registratúry a venuje sa konzultačnej činnosti. Je absolventkou Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove v študijnom odbore história a všeobecné dejiny.
Pavel Vítek
Certifikovaný personalista, konateľ spoločnosti RECRUITMENT FACTORY, ktorá sa okrem náboru zamestnancov zaoberá kompletným HR poradenstvom. Zároveň je tiež školiteľom vzdelávacej spoločnosti CE-PA, pre ktorú prednáša kurzy umelej inteligencie. Študoval IT a celá jeho profesná prax je pretkaná automatizáciou procesov naprieč odbormi, kedy pracoval aj napríklad ako špecialista riadenia kvality výroby pre spoločnosť TESCOMA. Vďaka svojmu technologickému backgroundu sa okrem špecializuje na zavádzanie nových trendov a moderných technológií do každodennej pracovnej rutiny.
Ing. Aleš Mandák, ALog.
Ing. Aleš Mandák, ALog. sa venuje po celú svoju 13 ročnú profesionálnu kariéru odboru plánovania, nákupu a logistike. Je koučom a konzultantom v odbore Supply chain, taktiež sa venuje logistickému auditu, projektovému riadeniu, managementu a reportingu v rámci mezinárodných spoločností, vedeniu a riadeniu väčších organizačných celkov na manažérskych funkciách v odbore Supply chain. Je členom a absolventom americkej asociácie APICS, auditorom podľa ČSN ISO 9001, ISO 14001, ISO 19011, certifikovaný Lean Six Sigma - Green Belt, certifikovaný audítor logistiky a držiteľ certifikácie European Senior Logistician, ESlog.
Ing. Leona Schovancová
Leona Schovancová vyštudovala ekonómiu a management na MU a MZLU v Brne. Odbornú prax získala v zákazníckom servise v rôznych utilitách. Od roku 1993 pracovala pre Jihomoravskú energetiku, a.s., neskoršie pre E.ON ČR, a.s., kde okrem iného zodpovedala za Call Centrum. Od roku 2006 pracuje pre skupinu RWE v ČR, kde zodpovedala za vybudovanie CC a konsolidáciu Billingu. V súčasnej dobe sa venuje predovšetkým reštrukturalizácii pobočkovej siete RWE v ČR a rôznym projektom v oblasti zákazníckeho servisu.