František Gilian

Zakladateľ Asociácie paísvnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky (APPO SR) pôsobiaci od roku 2006 ako jej prezident a v súčasnosti ako generálny sekretár. V praxi sa venuje elektrickým inštaláciám a v posledných rokoch aj z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti (PB). Za spracovanie takmer 120-tich noriem získal 3-krát Cenu Vladimíra Lista za technickú normalizáciu v rokoch 2010 a 2012 a v rámci kolektívu APPO SR aj v roku 2014 od ÚNMS SR. Je spoluautorom národného systému právnych predpisov a noriem v oblasti PB elektrických inštalácií, expertom za SR v pracovnej skupine CENELEC/TC20/WG10, zastupuje ZEP SR v Rade pre technickú normalizáciu ako člen a predseda výboru RTN v elektrotechnickej oblasti pri ÚNMS SR a je členom Sektorovej rady pre elektrotechniku v rámci prebiehajúceho národného projektu Sektorovo riadených inovácií pod gesciou MPSVaR SR.

Ďalší autori

Doc. PhDr. Miroslav ŠKODA, PhD.

Miroslav Škoda pôsobí na Vysokej škole DTI vo funkcii docenta, taktiež je garantom bakalárskeho študijného programu. Svoju vedeckovýskumnú a pedagogickú činnosť zameriava na oblasť finančného a medzinárodného účtovníctva. Zároveň pravidelne prispieva do odborných publikácií, ktoré sa venujú otázkam účtovníctva a daní, vedie semináre pre odbornú prax. Prednáša na študijných programoch akreditovaných aj v anglickom jazyku doma i v zahraničí.

Mgr. Petra Gubišová

Petra Gubišová ukončila Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre. Svoj humanitný background si rozšírila štúdiom manažmentu na The Open University Business School. Má skúsenosti s manažérskymi pozíciami v oblasti HR a to v národných i nadnárodných spoločnostiach. Má za sebou stovky výberových konaní a desiatky auditov. Je certifikovanou konzultantkou psychodiagnostiky HOGAN. Venuje sa HR manažmentu, so zameraním na strategický rozvoj zamestnancov, personálne a organizačné audity, rozvoj soft skills, projektový manažment.

Bc. Pavel Andrle

Pavel Andrle sa špecializuje na problematiku krátkodobého trade finance, predovšetkým na dokumentárne akreditívy a ich financovanie. Pôsobí ako poradca a konzultant v oblasti trade finance, má bohaté zahraničné skúsenosti. Je častým lektorom seminárov poskytovaných IFC (členom Svetovej banky) v rámci „Global Trade Finance Program“. Je tajomníkom Bankovej komisie pri ICC ČR. V rámci svojej činnosti v bankovej komisii ICC (tvorca medzinárodných pravidiel pre dokumentárne akreditívy, záruky, inkasá a standby akreditívy) pôsobil v konzultačnej skupine pre revíziu Jednotných zvyklostí a pravidiel pre dokumentárne akreditívy UCP 600 (skupina sa skladala cca zo 40 špecialistov z celého sveta). Je členom expertnej skupiny pri Centre for Expertise pri rozhodcovskom súde ICC, v rámci ktorého experti z radov Bankovej komisie ICC riešia sporné prípady z oblasti dokumentárnych akreditívov, bankových záruk a dokumentárnych inkás. Pavel Andrle je v súčasnosti členom poradnej skupiny pripravujúcej pravidlá ICC pre Forfaiting a súčasne členom poradnej skupiny ICC pre oblasť záruk.

Ing. arch. Petr Štěpánek, PhD.

Urbanista zameriavajúci sa na implementáciu konceptov Smart cities a politik bývania. Okrem výskumnej činnosti na ČVUT (České vysoké učení technické v Prahe) a VŠCHT (Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe) pripravuje finančné a administratívne nástroje na podporu dostupného bývania na Ministerstvu pre miestny rozvoj ČR. V minulosti pracoval v riadiacom výbore Strategického plánu hl. m. Prahy, ako riaditeľ Štátneho fondu životného prostredia ČR alebo ako riaditeľ multimediálnej divízie vydavateľstva Economia.

JUDr. Nikoleta Molnárová

Nikoleta Molnárová ukončila štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde jej bol v roku 2012 udelený titul Mgr. Po úspešnom vykonaní rigoróznych skúšok a obhajobe rigoróznej práce z oblasti práva duševného vlastníctva jej bol v roku 2014 udelený titul JUDr. Popri štúdiu na vysokej škole pracovala ako právna asistentka v advokátskej kancelárii v Banskej Bystrici a neskôr v Bratislave. Po ukončení univerzity pracovala ako advokátska koncipientka v Bratislave. Počas svojej koncipientskej praxe nadobudla skúsenosti najmä z oblasti zmluvného práva, obchodného a občianskeho práva, práva duševného vlastníctva a energetického práva.

Mgr. Matej Štepita

Matej Štepita je psychológ venujúci sa deťom, mládeži a rodinám s rôznymi problémami. Najviac skúseností má práve s deťmi s ADHD a poruchami správania. V minulosti pracoval s deťmi zo zlého sociálneho prostredia, s týranými a zneužívanými deťmi aj s deťmi v detskom domove. 8 rokov viedol projekt pre rodiny s deťmi s ADHD a poruchami správania. Momentálne pracuje na voľnej nohe. Vo svojej práci veľa využíva skupinové formy. Preto dôverne pozná situácie vznikajúce v kolektíve, v ktorom sú aj náročné deti. Vie ako ich riešiť, aj ako im predchádzať. Posledné roky sa venuje aj lektorskej činnosti, vzdeláva učiteľov ZŠ aj MŠ, psychológov a iných pracovníkov s deťmi a mládežou. Viac o jeho práci a skúsenostiach nájdete na jeho stránke: matejstepita.sk